primosplint
światłoutwardzalny materiał do szyn okluzyjnych
Światłoutwardzalny kompozyt wolny od metakrylanu metylu (MMA) oraz nadtlenków stworzony specjalnie w celu produkcji terapeutycznych szyn okluzyjnych i innych zastosowań
primosplint jest kompozytem światłoutwardzalnym, dzięki czemu kurczliwość w trakcie polimeryzacji jest skrajnie niska, co przekłada się na najwyższą stabilność w czasie jej trwania. W związku z tym szyny nie wykazują odkształceń powstałych w procesie produkcji.
„primosplint zapewnia nam niezbędną dokładność pasowania, w celu zapewnienia jak najlepszego rezultatu zwłaszcza w przypadku pacjentów z dolegliwościami CMD. Przy kontroli punktów styku zgryzu, a także dyskluzji przeprowadzanych zwłaszcza w ustach pacjenta, preferujemy powierzchnie szyn, które są bardziej przezroczyste i wykonane przy użyciu primosplint”.
Co najmniej 9 różnych zastosowań
terapeutyczne szyny okluzyjne
szablony do nawiercania implantów
szablony Nobel Biocare OP
szablony TK
szablony RTG
klucze kontrolne i przenoszące
pomoce kontrolne i przenoszące licówki
osadzanie implantów zaczepowych
modelowanie mostów Procera Implant Bridge
Produkty powiązane
primostick
primoglaze
primosep
primoclean
metatouch
Jeśli materiały utwardzające nie są wystarczająco polimeryzowane, mogą wystąpić irytacje w smaku (lekki smak UHU)!
Primosplint zawsze „polimeryzować”!
W razie potrzeby wymienić lampy w urządzeniu do utwardzania światłem!
Izolacja modelu jest niewystarczająca lub podczas modelowania nie jest całkiem sucho. Obie przyczyny mogą prowadzić do szorstkich dolnych stron szyny i dawać retencję dla osadów!
Izolację pozostawić do osuszenia, następnie modelować primosplint! (ewentualnie dolną stronę szyny posmarować primoglaze i polimeryzować primoglaze!)
Izolację dla palców oraz instrumentów Metatouch stosować zawsze oszczędnie! Resztki Metatouch na primosplint – zatrzymać połączenie primosplint do primosplint!
Pęcherzyk(i) powietrza w miejscu złamania
Zimny materiał jest sztywny, niebezpieczeństwo powstawania mikro-rysów, które podczas modelowania mogą prowadzić do wnikania powietrza! Pęcherzyki powietrza modelowane!
Primosplint przechowywać przed modelowaniem w temperaturze pomieszczenia!
Zimny materiał przed obróbką ogrzać w ręku! Unikać wnikania powietrza!
Nie osiągnięcie minimalnej grubości warstwy
Ważne jest zasadniczo, aby szyny primosplint nie były zastępowane przez szyny Miniplast, lecz aby pomyśleć o stosowaniu ich jako nastawionych szyn zgryzowych. Tak, jak wygląda to zasadniczo w przypadku szyn terapeutycznych, tak także w przypadku szyn primosplint, minimalna grubość warstwy powinna osiągnąć 1,2 mm w najcieńszym miejscu. We wszystkich przypadkach, w których stosowano dotychczas zapchane lub posypane szyny PMMA, należy zastosować primosplint z jego zaletami.
Koniecznie uwzględnić minimalną grubość warstwy 1,3mm +/- 0,1mm w najcieńszym miejscu!
W przypadku niekorzystnej sytuacji zgryzu (np. szczękanie) zamontować głęboką bazę z primosplint! Dzięki kombinacji primosplint oraz termoplastycznych szyn udaje osiągnąć się także w przypadku krytycznych przypadków wystarczającą odporność na złamania!
Wykrzywione i/lub odformowane
Obie sytuacje prowadzą do tego, że szyna wprawdzie pasuje na model, ale kołysze się w ustach, huśta się lub miejscami leży głucho. Prowadzi to do napięć, które „rozładowują” się właśnie przy cieńszych szynach przez pęknięcie lub odłamanie elementów!
Kontrola odformowań / modeli!
Szyny wytwarzać tylko na dokładnych podkładach!
Brak wystarczającej polimeryzacji
Aby osiągnąć maksymalną stabilizację szyn primosplint, trzeba je polimeryzować całkowicie! Może dojść do niewystarczającego utwardzania, jeżeli urządzenie do polimeryzacji jest niewłaściwe, albo jeśli lampy w urządzeniu są zbyt stare, tzn. intensywność światła urządzenia jest osłabione przez stare lampy!
Primosplint polimeryzować zawsze całkowicie!
W razie konieczności odnowić lampy urządzenia do utwardzania!
Zbyt szybka polimeryzacja
Wydajne urządzenia polimeryzacyjne (np. takie z lampami stroboskopowymi) oddają bardzo dużo energii i nagrzewają bardzo materiały! W ten sposób budowane są napięcia, które mogą się „rozładować” przez pęknięcie!
Jeśli primosplint podczas pierwszej polimeryzacji na modelu będzie bardzo gorący, należy ochłodzić szynę przed drugą polimeryzacją za pomocą basal przez 10 min!
Warstwa dyspersyjna nie została usunięta lub nie została wystarczająco usunięta
Przez powstającą podczas utwardzania warstwę dyspersyjną uszkodzony może zostać frez. Jeśli nie wszystkie obszary zostały przeszlifione dokładnie, to tam, gdzie pozostaje choć trochę warstwy dyspersyjnej na szynie, politura jest utrudniona!
Czyścić pewniej i łatwiej szynę za pomocą primoclean!
Następnie dopiero opracowywać i polerować!
Brak wystarczającej polimeryzacji
Nie polimeryzowane oznacza „miękkie”; miękkie materiały nie dają się polerować!
Primosplint należy zawsze „polimeryzować”!
W razie potrzeby odnowić lampy urządzenia do utwardzania światłem!
Zbyt duże frezy, brak papieru piaskowego
W obu przypadkach powierzchnia szyny wskazuje na stosunkowo dużą głębokość. Nie można jej wyrównać przez politurę, co skutkuje brakiem wystarczającego połysku!
Wygładzać powierzchnię zawsze delikatnym papierem piaskowym!
Wskazówka: po powierzchni przed politurą pumeksem, a po powierzchni polerować po politurze pastą do polerowania metali szlachetnych!
Zbyt delikatne frezy, odsysanie niewydajne
Tak, jak światłoutwardzalne tworzywa sztuczne, także primosplint jest wypełniony ceramicznymi elementami. Takie materiały wytwarzają podczas opracowywania pył, szczególnie jeśli stosowane są zbyt delikatne frezy!
Do opracowywania stosować duże frezy. Uważać na wydajne odsysanie!
Primosplint obrabiany za zimno
Primosplint powinien być przechowywany tak, jak wszystkie światło utwardzalne materiały, w chłodnym miejscu. W przypadku obrabiania zbyt chłodnego materiału mogą powstawać rysy podczas modelowania!
Zgryz przeciwległy jest niedostatecznie zaizolowany
… i mamy do czynienia ze zbyt silnym naciskiem podczas zamykania artykulatora!
Izolować zgryz przeciwległy dodatkowo za pomocą Metatouch (pędzel)!
Zamknąć primosplint lekko w artykulatorze, aż trzpień podpory leży na talerzu
primosplint „pływa” na modelu i oddziela się od modelu podczas modelowania!
Izolację należy pozostawić zawsze do całkowitego wyschnięcia!
Primosplint modelować tylko na suchych modelach!